Czech Republic

Regional Community

English below 😉

V Česku to pořádně doutná. Srazy, workshopy, projekty a sranda. Nově také prostory pro tvoření. Všichni se těšíme, co přijde a kam se posuneme.

Překlad Principů do českého jazyka naleznete ZDE, přeci jen, je to základ.

TROCHA HISTORIE

V roce 2011 se Míša stala RC (Regional Contact), tedy místním kontaktem Burning Mana. Neznala v ČR jediného dalšího Burnera a tak spolupracovala hlavně s partičkami z jiných evropských států.

V roce 2012 pomohla zorganizovat první místní Burnerskou akci v Litvě – Degoše Jani, kam tehdy z ČR dostopoval i další Čech, Dalibor. Míša s Dalim pak společně litevcům pomohli i v Black Rock City (BRC) a podíleli se na vzniku instalace Blukis. 
Projekt Kufr dostal grant od Black Rock Art Foundation.

V roce 2013 se na Burning Manu objevil první český projekt, který byl součástí CORE projektů (Circle Of Regional Effigies). Byl to obří pivní pulitr – The Czech Oasis.
Tým složený ze šesti bláznů z Česka (5 z nich jelo na BM poprvé! a 3 z nich nikdy nebyli v USA!!!) to přes všechny útrapy dokázal a velmi se bavil. O Burning Manu v Česku se začalo mluvit o něco víc.

V roce 2014 už nás v BRC bylo přímo z Česka 9 a několik dalších, kteří žijí ve Státech. Hlavní tento rok však bylo, že se konala první nultá burnerská akce v ČR – Čarodění na Divoku. Divoko je krásná krajina v Podkrkonoší a za naši přítomnost tam jsme byli vděčni Dalimu. Účastnilo se celkem 7 lidí, avšak dohromady jsme měli/vytvořili 13 uměleckých projektů.
Bamboo Element dostalo grant od Black Rock Art Foundation na postavení interaktivní hudební instalace – Bamboofonomat.

V roce 2015 počet výletníků do BRC stoupl. Opět zde byl český projekt – In-Sight Out, který přivezli úplní Burnerští nováčci. Konal se druhý nultý ročník Čarodění – s o něco větším počtem účastníků a taky o něco větším ohněm. Jelikož se Čarodení koná vždy okolo "pálení čarodějnic" (no proč asi), je ústřední instalace takovým "mutantem" mezi Manem z BRC a českou čarodějnicí. Rok 2015 byl také důležitým mezníkem v celkové aktivitě, protože začala vznikat umělecká kinetická atrakce Manster Wheel, která se poprvé představila na nejstarší evropské Burning Maní akci Nowhere.

V roce 2016 byl Manster Wheel ještě lepší a větší a tak nějak "vyhrál" Nowhere. Češi do BRC nepřestali jezdit a udělalo se i několik setkání v Praze. Míša měla první velkou přednášku o Burning Manu v rámci Diáků v Bio Oko. V Praze také proběhla výstava fotografií z BRC.
Důležité ale je, že vznikla Inspirokracie! Spolek, který je inspirován a založen na principech Burnerské kultury. Začalo se s úpravou a vyklízením prostorů v jednom pražském sklepě, kde vznikla dílna, zkušebna, sociální a párty prostor a sklad v jednom. Parádní místo pro akční a tvořivé lidi a hlavně parta lidí, která nechce zůstat jen u slov, ale opravdu tvoří. Vojta a Adam, kterří Inspirokracii doslova vykopali ze země jsou také zásadními organizačními články Čarodění.
Někdy tady také vznikl Cyklomatofon, další oceněný projekt od Bamboo Element.

V roce 2017 se z Manster Wheel stalo Manster Ville, protože instalace se rozrostla ve skoro zábavní park. Čarodění se konalo ve Valči a pálila se nejen "Čára", hořících instalací už se objevuje víc… stejně jako účastníků.
O Burning Manu, respektive BRC bylo v Česku slyšet hodně. Linhartova nadace totiž vyhlásila grant na podporu českého projektu do BRC. Soutěž nakonec vyhrála partička mlaďáků, kteří zaujali i Burning Man a na poušť tak dovezli nádherné hudebně – světelné srdce, Heardt. Tuto instalaci mimochodem znovu postavili i pro festival Signal.

V roce 2018 proběhla výstava fotografií, Čarodění, Manster Ville na Nowhere a Burneři z Česka na mnoha regionálních akcích.
Naše srazy nabraly na intenzitě a několikrát se konaly i přes noc a s ohněm.
Inspirokracie chystá velkou instalaci v Praze, kterou hodlá i spálit. 

2019 pokračuje v rozvoji. Aktivní jádro Burnerské komunity se formuje a tvoří, a stále jsou všichni vítaní. Za jakékoliv impulzy budeme rádi.

2020 teprve začíná, ale už máme za sebu sraz, chystáme se společně na Roztocký masopust, formují se skupinky na různé Burny a vypadá to i na instalaci do BRC.

…nekončíme, začínáme!!! Tak se připojte. 

CO TEĎ

Setkat se s námi můžete hlavně v Praze, ale rozhodně chceme, aby Burneři byli všude.

Setkání necháváme nepravidelná, uvidíme, zda se to jednou změní. Holt záleží na aktivitě všech. Tato setkání jsou pro lidi, kteří na Burning Manu a jeho regionálních akcích byli, kteří by tam chtěli jet nebo prostě milovníci Burning Mana samotní. Neděláme v tom rozdíly a
VŠICHNI JSOU VÍTANÍ!

Aktuální info najdete na naší FB stránce a pro lepší komunikaci máme i skupinu – Czech Burners.

Spojit se s námi můžete i emailem czech@burningman.org

Summary in English
The Czech Republic is full of sparks of Burning Man culture, we are growing and excited about what is going to happen. We already had several project in BRC, few were awarded by BMArts to emerge in Czech Republic, BRC and Europe and Burners here are bringing projects to different regional events in Europe and beyond.

Right now we are working to have a creative space available… our meetings, workshops, talks will hopefully get more intensive. 🙂

Our meetings are not regular (sorry) and info about them will be on our FB – meetings of Burners who were, who would like to go or who are Burners in heart and just love the idea. Everyone is welcomed!

For updates please visit our FB page. For more active communication ww use FB group.   

In the meantime you can get in touch with this community by sending an email to czech@burningman.org or joining the mailing list below (well, to be honest, we kind of do not use the mailing list right now, but will try to improve this). 

01.13.20 19:35 UTC

Connect:

Get involved and find out about local happenings by signing up on our Announcement list, chat with other Burners on our Discussion lists, or follow us via your social media of choice - but definitely come out and get involved!

Announcement List:

The Czech Republic Announce list is a moderated announcements-only list for events of interest to local Burners. Recipients get regular updates, event listings, and Burning Man news from this list.

To subscribe, send a blank email to:
czech-announce+subscribe@burningman.org

Regional Contact Email:

czech@burningman.org

Regional Contacts:

Misa Rygrova
burning since:
2010
personal quote:
Hope is not the conviction that something will turn out well, but the certainty that something makes sense, regardless of how it turns out. - Vaclav Havel